Humanitarna akcija za očuvanje međimurskog konja
“Prijatelji za prijatelje”
U okviru sajma proizvoda i usluga ruralnih područja Eko-etno Hrvatska koji se održava od 14. do 18. listopada u Areni Zagreb, organizator Hrvatski farmer i partneri akcije Dukat i Hrvatska lutrija pokreću akciju za otkup triju ždrijebeta izuzetno ugrožene autohtone pasmine međimurski konj.
Nekada su vukli gradske tramvaje, teškim plugovima prevrtali zemlju po ravnicama između Mure i Drave, bili seljacima najbolji prijatelji, a danas su više – manje zaboravljeni i prepušteni neizvjesnoj sudbini. Danas kada konji nisu više izvor radne snage, njihova uloga u svakodnevnom životu se mijenja. Kao i mnoge druge, tako je i pasmina međimurski konj postala praktično ugrožena pasmina domaćih životinja.
Muška ždrebad Eko i Etno, te žensko ždrijebe Dukatica, tri su od tek 41 grla u cijeloj Hrvatskoj. Nalaze se na tri različita privatna obiteljska gospodarstva u Međimurju, a njihova je sudbina, unatoč ugroženosti pasmine i dalje neizvjesna. Kako ih mladi naraštaji nebi pamtili samo po slikama svojih baka i djedova pokrenuta je akcija za otkup ova tri ždrebeta u cilju očuvanja hrvatskog nacionalnog, genetskog i kulturnog blaga, u okviru sajma ruralnih proizvoda i usluga Eko-etno Hrvatska 2009., koji će se održati od 14. do 18. listopada u Areni Zagreb.
Sl. 01 muško ždrijebe Eko
Sl. 02 žensko ždrijebe Dukatica
Sl. 03 muško ždrijebe Etno
Organizator Hrvatski farmer i partner ove akcije, vodeća mliječna kompanija u Hrvatskoj i regiji, Dukat, zajedno s posjetiteljima koji posjete sajam prikupit će sredstva kako bi mogli kupiti tri ždrebeta međimurskog konja i tako očuvati vrijedne i autentične primjerke hrvatske baštine. Dukat je samostalno već započeo akciju te je otkupio jedno ždrijebe, kasnije se priključila i Hrvatska lutrija koja također donira sredstva za otkup ždrebadi. Kako bi osigurali sredstva za kupnju njezina dva prijatelja i njihovo očuvanje, otvoren je poseban žiro račun kod Zagrebačke banke d.d na kojega se mogu uplatiti novci za njihovo zbrinjavanje. Osobnom uplatom na broj računa 2360000-1101534244, s pozivom na broj 1510, i svrhom uplate: Donacija za očuvanje Međimurskog konja, svi mogu pomoći u prikupljanju novaca za očuvanje ove autohtone vrste konja. Osim toga, dio sredstava koji se prikupi prodajom ulaznica na sajam Eko-etno Hrvatska također će ići za otkup mladih konja tako da će svi posjetitelji moći sudjelovati u ovoj akciji.
Eko, Etno i Dukatica, tri mlade zvijezde – Hrvatski farmer, Dukat i Hrvatska lutrija zajedno će predstaviti javnosti na manifestaciji Eko Etno Hrvatska kako bi svi mogli upoznati dio hrvatskog naslijeđa za koji ne smijemo dopustiti da propadne, što je i razlog pokretanja ove hvalevrijedne inicijative. Nakon predstavljanja javnosti na sajmu u Areni Zagreb, mladi konji dobit će najbolju njegu i obuku, a brigu o njima će preuzeti Hrvatski centar za konjogojstvo, odnosno Državna ergela u Lipiku. Nakon što se ustroji ergela u Čakovcu, troje prijatelja biti će preseljeno u novu ergelu zajedno sa svim grlima koji će biti početno stado ergele i nova nada da će Hrvatska očuvati svoju autohtonu pasminu.
Međimurski konj – kritično ugrožena hrvatska izvorna pasmina konja
Klimatske i sociološke prilike, te tradicija i stočarska kultura uvjetovale su da je na području Međimurja jednostavnim odabirom i reprodukcijom nastao konj koji je odgovarao potrebama međimurskog seljaka. Bio je to teški radni konj koji je bio cijenjen upravo zbog svojih sposobnosti da seljacima olakša težak rad na selu. Uzgojno područje je područje Međimurja po kojem je i dobio ime. Početak stvaranja međimurskog konja predstavljaju događaji na društveno – političkoj sceni krajem 18. stoljeća (reforme Josipa II, Marije Terezije, Francuska revolucija, ukidanje kmetstva i nastanak malih seoskih posjeda).
Opis vanjštine međimurskog konja
• Međimurski konj ubraja se u skupinu teških, hladnokrvnih radnih konja.
• Glava je suha, srednje veličine, ravnog profila, izražajne oči, malih ušiju.
• Vrat je kratak i mišićav, greben izražen, leđa su široka i kratka, sapi široke i raskoljene.
• Prsa snažna, duboka i široka s široko zaobljenim rebrima.
• Noge su čvrste i širokih kopita, kičice neobrasle dlakom.
• Trup širok, dubok i zbijen.
• Otporan je i skromnih zahtjeva u hranidbi i držanju.
• Najčešća boja je dorata, a javljaju se vrana, alata i siva.
Populacija međimurskog konja danas je vrlo mala stoga se međimurski konj svrstava u kategoriju kritično ugroženih pasmina. Zadnje službeno izvješće za 2008. godinu pokazuje da broj grla međimurskog konja nije u porastu, nego da je u odnosu na godinu ranije ostao gotovo na istoj razini.
Međimurski konj naša je izvorna pasmina, no trend broja konja ove pasmine u konstantnom je opadanju. Iako je vrlo skroman u zahtjevima za održavanje, populacija uzgajivača vrlo je mala i još k tome prilično visoke dobi, pa je s ekonomskog stajališta uzgoj ekonomski vrlo slabo isplativ. Ostaje samo nada da postoje entuzijasti koji će ovu pasminu nastaviti uzgajati iz entuzijazma i ljubavi prema toj rijetkoj pasmini. Uz slabu ekonomsku isplativost vrlo je teško raditi na očuvanju pasmine i širenju broja grla u cilju sprečavanja nestanka pasmine. Iz tog je razloga, Hrvatski centar za konjogojstvo (HCK) potaknuo inicijativu osnivanja državne ergele međimurskog konja kao ustrojbene jedinice HCK. Svjetski primjeri ukazuju da je najbolji način očuvanja i razvoja neke pasmine konja osnivanje ergele, u ovom slučaju izvorne pasmine međimurski konj koja je prema broju jedinki kritično ugrožena i prijeti joj izumiranje. Nakon obavljenog sastanka sa predstavnicima Međimurske županije i Grada Čakovca, te članovima Udruge uzgajivača međimurskog konja „Međimurec“, dobivene su podrške i prijedlozi pomoći u utemeljenju ergele. Suradnja se nastavlja do ostvarenja cilja, odnosno osnivanja ergele.
Hvalevrijedna akcija u okviru održavanja sajma Eko-etno Hrvatska 2009. inicijativa je za pomoć u očuvanju hrvatske baštine. Iako će cijena ulaznica na sajam biti simbolične, dio novčanih sredstava od ulaznica te sredstva od donacija građana sajam Eko-etno Hrvatska namijenio je za kupnju dva preostala muška ždrebeta međimurskog konja, koja zbog nedostatka prostora uzgajivači žele prodati. Treće ždrijebe već je otkupila vodeća mliječna kompanija u Hrvatskoj i regiji, Dukat te će ga zajedno s ostalom ždrjebadi predstaviti na sajmu u Areni Zagreb.
Budući da je, kada se radi o kritično ugroženoj pasmini, značajno svako muško i žensko grlo, ždrebad će ostati u uzgoju. Nakon kupnje od strane Eko-etno sajma, brigu o ždrebadi, držanju i obuci, preuzima HCK, a nakon ustrojavanja ergele u Gradu Čakovcu, biti će preseljeni u novu ergelu zajedno sa svim grlima koji će biti početno stado ergele.
Posjetom Eko-Etno sajmu i Vi ste uložili u budućnost ovih ugroženih konjića!
Hvala vam na tome!